Rynek zgrzewalniczy w Polsce jest bardzo duży, ponieważ zgrzewarki są wykorzystywane zarówno do produkcji wielu maszyn i wyrobów, ale także do budowy magazynów i budynków. Zgrzewarki potrafią połączyć ze sobą w sposób solidny elementy metalowe, a jak wiadomo magazyny są na tyle ogromne, że często nie ma możliwości przetransportowania wszystkich elementów w całości. W takim przypadku idealnie sprawdzają się zgrzewarki, które na miejscu budowy łączą ze sobą stalowe lub metalowe elementy.

Co jest potrzebne do prawidłowego działania zgrzewarki?

By zapewnić odpowiednie działanie i wykonanie pracy takiemu urządzeniu, jakim jest zgrzewarka oprzyrządowanie musi być dobrze dobrane, ponieważ w zależności od pracy do wykonania i materiału, który trzeba ze sobą złączyć – będą różne możliwości. Żeby zespawać czy zgrzać elementy metalowe i stalowe potrzebny jest łącznik, czyli spoiwo lub elektrody do zgrzewarek. Są one wykonane często z miedzi stopowej lub z grafitu. Elektrody wykorzystuje się w zgrzewarkach impulsowych, stałocieplnych oraz o wysokiej częstotliwości. Elektrody miedziane są znacznie bardziej uniwersalne, bo mogą być używane praktycznie w każdym rodzaju zgrzewarek. Elektrody grafitowe są znacznie tańsze w eksploatacji i pomimo droższego materiału, ich efektywność jest znacznie większa, wytrzymują znacznie dłużej i pozwalają na znacznie szybszą pracę. Często wymiana elektrod z miedzianych na grafitowe pozwala zaoszczędzić nawet 3-krotność czasu potrzebnego do zgrzewania elektrodami miedzianymi. Elektrody rozróżniamy nie tylko ze względu na materiał wykonania, ale także ze względu na rodzaj: kształtowe, liniowe, znakujące, lamelowe, walizkowe, segmentowe, do zbieraków oraz zgrzewająco-odcinające.

Oprócz elektrod niezbędnymi akcesoriami wykorzystywanymi do pracy przy zgrzewarce będą wszelkie wykrojniki i pozycjonery, które umożliwiają dokładną pracę. Pozycjonery wykorzystuje się przede wszystkim do zgrzewania w zgrzewarkach o wysokiej częstotliwości oraz stałocieplnych. Wykrojniki to głównie domena wszelkich wykrawarek walcowych.

Jednym z najbardziej prosfesjonalnych oprzyrządowań do zgrzewarek są całe stanowiska – inwertorowe, zgrzewalnicze czy do zgrzewarek garbowych, do wykonywania jednej, stałej pracy. Mogą one posiadać zarówno stoły ruchome, pracujące w dwóch osiach i służą często do zgrzewania elementów w układzie wydechowym samochodów i maszyn budowlanych, wsporników foteli samochodowych, osłon łożyska, nakrętek i śrub, kątowników do profili czy wsporników do rurek. Zgrzewarki mogą być również obudowane klatką bezpieczeństwa, by zapewnić jak największy komfort i bezpieczeństwo pracy. Powyższe oprzyrządowania służą głównie do zgrzewania wszelkich układów i elementów przestrzennych, przede wszystkim w fabrykach i taśmach produkcyjnych, gdzie jedna zgrzewarka zazwyczaj jest przygotowana do wykonywania jednej, powtarzającej się czynności. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zapewnić wysoką, powtarzalną jakość wszelkich wyrobów, które montowane są później we wszelkich samochodach czy maszynach.