W dzisiejszych czasach wszystkie firmy chcą być obecne w internecie. Nie wystarczy jednak tylko posiadanie strony internetowej – trzeba zadbać o to, by była ona w pełni zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internetowych. Co to znaczy w praktyce i jakie kroki warto podjąć, by nasza strona internetowa była lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania? Sprawdźmy!

1. Co to jest SEO?

Pierwsze kroki w optymalizacji strony internetowej zawsze powinny zaczynać się od zrozumienia, czym w ogóle jest SEO. Skrót pochodzi od angielskiej frazy Search Engine Optimization i oznacza całość działań, które mają na celu przede wszystkim zwiększenie liczby odwiedzających danej strony internetowej, a co za tym idzie – poprawę jej pozycji w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe. Optymalizacja pod SEO to skomplikowany proces, który obejmuje szereg czynności – od analizy rynku, poprzez dopasowanie treści na stronie po takie, które interesują potencjalnych odbiorców, po prace techniczne nad kodem strony.

2. Podstawowe czynniki ważne dla optymalizacji pod SEO

Jeśli chcemy zadbać o to, by nasza strona internetowa była wyżej w wynikach wyszukiwania, warto pamiętać o podstawowych czynnikach wpływających na pozycję w Google:

– Treść: na stronie musi być ciekawie, wartościowo i unikatowo, inaczej Google uznaje ją za spam. Treści powinny być pisane z uwzględnieniem słów kluczowych, długością ani krótkimi, ani też nazbyt rozbudowanymi.
– Kod strony: każda strona internetowa powinna mieć odpowiednie metadane, tytuł, opis i nagłówki – by poprawić widoczność naszej strony. Ważne jest, aby w kodzie strony znalazły się frazy opisujące treść witryny. Może to być również zwykła treść sformatowana przy użyciu nagłówków.
– Linki: linki do innych stron i z innych stron przyczyniają się do pozycjonowania strony. Dodatkowo warto zadbać, by na naszej stronie były linki do innych sekcji naszej strony. Tutaj ważne jest, by nie linkować do stron, które się nie otwierają lub są puste.
– Szybkość ładowania strony: szybkość ładowania strony ma ogromny wpływ na odwiedzalność strony – im szybciej, tym lepiej. Warto zadbać o zoptymalizowanie obrazów i innych elementów, które obciążają szybkość wczytywania.
– Wersja mobilna strony: coraz więcej ludzi korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania stron internetowych. Warto więc zadbać o to, by nasza strona była responsywna i dobrze działała na różnych urządzeniach mobilnych.

3. Jak zacząć optymalizować swoją stronę internetową?

Jeśli chcemy poprawić widoczność naszej strony w wynikach wyszukiwania, pierwsze kroki warto zacząć od weryfikacji stanu naszej obecnej strony. Analyzj swoje podstawowe czynniki. Warto też przeanalizować stronę konkurencji, by poznać i wykorzystać ich najlepsze praktyki. Nie zapominajmy o przeprowadzeniu kompleksowej analizy słów kluczowych oraz pozycji naszej strony po wpisaniu odpowiednich fraz.

4. Dalsze prace nad optymalizacją

Po dokonaniu wstępnej analizy strony i rynku, warto przystąpić do dalszych prac nad optymalizacją. Do podstawowych czynności należą:

– Dopasowanie tagów meta i treści do słów kluczowych
– Poprawki techniczne w kodzie strony (np. zoptymalizowanie obrazków, cache strony, kompresja itp.)
– Zintegrowanie strony ze stronami firmowymi (np. facebook, twitter, linkedin)
– Dodawanie linków z innych serwisów (np. w katalogach)
– Przeprowadzenie audytu strony pod kątem SEO

5. Podsumowanie

Prowadzenie skutecznej, dobrze zoptymalizowanej strony internetowej to wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się właściciele niemal wszystkich stron internetowych. Dobre wyniki w wynikach wyszukiwania przekładają się na większą liczbę odwiedzających, a co za tym idzie – na zwiększenie popularności i zysków firmy. Dlatego warto poświęcić czas i pieniądze na profesjonalne podejście do optymalizacji strony internetowej i skorzystać z pomocy specjalistów z tej dziedziny, którzy pomogą nam w osiągnięciu sukcesu.