Żywienie zwierząt hodowlanych
W żywieniu zwierząt hodowlanych bardzo ważne jest, aby pokarmy które podajemy były zdrowe, dobrej jakości, oraz bogate w minerały i witaminy. Dodatkowo na pewno dla każdego hodowcy zwierząt czy to na mleko, czy na mięso istotne jest minimalizowanie kosztów podczas hodowli. Szukając dobrych rozwiązań w żywieniu, przy zachowaniu optymalnych kosztów z pewnością warto zwrócić uwagę na wysłodki pozyskiwane z buraków.
Wysłodki buraczane
Wysłodki te są produktem ubocznym jaki powstaje w procesie pozyskiwania cukru spożywczego z buraków cukrowych. Wysłodki dzieli się na dwa rodzaje, takie jak wysłodki melasowane i niemelasowane, oraz pozostałą kategorię czyli wysłodki z buraków mokre, suche i prasowane. Wysłodki melasowane jak sama nazwa wskazuje mają w sobie dodatek melasy, dzięki której zyskują lepszy smak i są chętniej spożywane przez zwierzęta, natomiast należy wspomnieć iż nie dla wszystkich zwierząt wysłodki melasowane będą dobrym pokarmem. Zdecydowanie hodowcy koni powinni postawić tylko na wysłodki niemelasowane.
Wysłodki z buraków w żywieniu zwierząt hodowlanych
Jak wspomnieliśmy powyżej produkt ten można podzielić na pokarm suchy i mokry. Jeżeli chodzi o postać mokrą, to nie jest to najlepszy wybór, ponieważ zawiera w sobie bardzo dużo wody, jest trudny w transporcie i do tego może szybko ulegać popsuciu. Z kolei suche i prasowane wysłodki będą bardzo dobrą opcją, gdyż podczas obróbki (suszenia, prasowania) zostaje zachowana większość wartości odżywczych i są łatwe w przechowywaniu. Wysłodki składają się głównie z węglowodanów, celulozy, pektyn, hemicelulozy i lizyny. Jeżeli chodzi o żywienie trzody chlewnej, to wysłodki z pewnością powinny być włączone do codziennej diety tych zwierząt. Po pierwsze dają długotrwałe uczucie sytości bez pobierania energii, po drugie produkt ten ma niskie PH dzięki czemu stabilizuje florę żołądkowo- jelitową, a pektyny zapobiegają niedrożności jelit. Warto podkreślić, iż dla innych „nośników” włókna surowego, które jest niezbędne w żywieniu zwierząt wysłodki mają bardzo dobrą cenę. W żywieniu bydła bardzo ważne jest dbanie o prawidłową pracę żwacza. Pasza jaką są wysłodki buraczane bardzo wolno fermentuje w żwaczu, co pozwala utrzymywać właściwe PH i nie prowadzić do jego zakwaszenia. Wysłodki mogą stanowić od 15 do 50% zawartości właściwej mieszanki paszowej. Dawkowanie dla krów mlecznych od 2 kilogramów do nawet 4 kg dziennie, dla krów zasuszonych do 1 kg dziennie.
Wysłodki buraczane- podsumowanie
Wysłodki z buraków zawierają duże ilości pektyn, oraz lekko strawnego włókna, które to ułatwiają trawienie. Spora zawartość węglowodanów strukturalnych sprawia, że jest to cenna pasza energetyczna. Suszone wysłodki dostępne są do kupienia przez cały rok. Jeżeli chcemy wprowadzić wysłodki do diety zwierząt, to należy pamiętać aby robić to stopniowo. Najważniejsze aby kupować ten produkt uboczny pozyskiwany z buraków tylko ze sprawdzonych źródeł, źle przechowywane i dopuszczone do sprzedaży wysłodki mogą narazić nas na koszty, a co gorsze mogą zaszkodzić zwierzętom.
Najnowsze komentarze